Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för pediatrik
Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh
416 85 Göteborg
Leveransadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg
Besöksadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg


Senaste publikationer

Parental reactions, distress, and sense of coherence after prenatal versus postnatal diagnosis of complex congenital heart disease
Ewa-Lena Bratt, Stina Järvholm, Britt-Marie Ekman-Joelsson, Antje Johannsmeyer, Sven-Åke Carlsson et al.
Cardiology in the Young, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of Multivariate Immune Reconstitution Patterns to Describe Immune Reconstitution after Allogeneic Stem Cell Transplantation in Children
Karin Mellgren, A. F. M. Nierop, Jonas Abrahamsson
Biology of Blood and Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

TANGO2 deficiency as a cause of neurodevelopmental delay with indirect effects on mitochondrial energy metabolism.
Elizabeth Jennions, Carola Oldfors Hedberg, Anna-Karin Berglund, Gittan Kollberg, Carl-Johan Törnhage et al.
Journal of inherited metabolic disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term effects of repeated botulinum neurotoxin A, bimanual training, and splinting in young children with cerebral palsy
Git Lidman, A. K. Nachemson, Marie Peny-Dahlstrand, Kate Himmelmann
Developmental Medicine and Child Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

There is more to individuals with dyskinetic cerebral palsy than meets the eye.
Kate Himmelmann
European journal of paediatric neurology : EJPN : official journal of the European Paediatric Neurology Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gluten Intake in Early Childhood and Risk of Celiac Disease in Childhood: A Nationwide Cohort Study.
Nicolai A Lund-Blix, Karl Mårild, German Tapia, Jill M Norris, Lars C Stene et al.
The American journal of gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

NFL is a marker of treatment response in children with SMA treated with nusinersen
Bob Olsson, L. Alberg, Nicholas C Cullen, Eva Michael, Lisa Wahlgren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micronutrient intake and biochemistry in adolescents adherent or nonadherent to supplements 5 years after Roux-en-Y gastric bypass surgery
Pia Henfridsson, Anna Laurenius, Ola Wallengren, Andrew J. Beamish, Jovanna Dahlgren et al.
Surgery for Obesity and Related Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Classification of arthrogryposis
J. G. Hall, Eva Kimber, K. Dieterich
American Journal of Medical Genetics, Part C: Seminars in Medical Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Chaplin, John Psykolog john.chaplin@gu.se
Ljungberg, Lillemor It-tekniker lillemor.ljungberg@pediat.gu.se
Ekwall, Olov Professor/​överläkare olov.ekwall@gu.se
Palmgren, Ingrid Laboratorieassistent ingrid.palmgren@surgery.gu.se
Saalman, Robert Universitetslektor, adjungerad robert.saalman@gu.se
Hellqvist, Tove Biomedicinsk analytiker tove.hellqvist@gu.se
Sjöbom, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.sjobom@gu.se
Swolin-Eide, Diana Universitetslektor, adjungerad diana.swolin-eide@vgregion.se
Himmelmann, Kate Universitetslektor, adjungerad kate.himmelmann@pediat.gu.se
Lindehall, Birgitta Gästlärare birgitta.lindehall@gu.se
Hellström, William Doktorand william.hellstrom@gu.se
Mellgren, Karin Professor, adjungerad karin.mellgren@pediat.gu.se
Abrahamsson, Jonas Professor, adjungerad jonas.abrahamsson@pediat.gu.se
Darin, Niklas Professor/​överläkare niklas.darin@gu.se
Elfvin, Anders Universitetslektor, adjungerad anders.elfvin@gu.se
Mignardi, Marco Postdoktor marco.mignardi@gu.se
Forsander, Gun Universitetslektor, adjungerad gun.forsander@pediat.gu.se
Rahmqvist, Ida Doktorand ida.rahmqvist@gu.se
Kjellmer, Ingemar Professor emeritus ingemar.kjellmer@pediat.gu.se
Marky, Ildiko Professor emerita ildiko.marky@pediat.gu.se
Mellander, Lotta Professor emerita lotta.mellander@pediat.gu.se
Hjalmarson, Ola Professor emeritus ola.hjalmarson@pediat.gu.se
Lindblad, Bengt Oavlönad docent
Mellander, Mats Oavlönad docent mats.mellander@vgregion.se
Olsson Lindberg, Ingrid Oavlönad docent ingrid.b.olsson@vgregion.se
Alm, Bernt Oavlönad docent bernt.alm@medfak.gu.se
Lennartsson, Freda Forskarstuderande, FM M Sc i omvårdnad freda.lennartsson@gu.se
Swerkersson, Svante Forskarstuderande svante.swerkersson@gu.se
Abrahamsson, Jonas Oavlönad docent vobjab@gmail.com
Holmdahl, Gundela Oavlönad docent gundela.holmdahl@vgregion.se
Wekell, Per Forskarstuderande per.wekell@pediat.gu.se
Vu Minh Arnell, Magdalena Doktorand, Barnsjuksköterska och uroterapeut magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Malmquist, Marianne Forskarstuderande marianne.malmquist@gu.se
Olsson, Maria Forskarstuderande, Konsultsjuksköterska inom barncancervård Barncancercentrum i Västa Sverige. maria.olsson@gu.se
Karlsson, Lene Forskarstuderande lene.karlsson@gu.se
Sundberg, Frida Forskarstuderande frida.sundberg@pediat.gu.se
Holmgren, Anton Forskarstuderande anton.holmgren@gu.se
Roswall, Josefine Forskarstuderande josefine.andersson@gu.se
Thórarinsdóttir, Brynja Forskarstuderande brynja.thorarinsdottir@vgregion.se
Boustedt, Katarina Forskarstuderande katarina.boustedt@gu.se
Szakács, Attila Forskarstuderande attila.szakacs@lthalland.se
Khalid, Younis Forskare younis.khalid@gmail.com
Andersson, Marie Forskare marie.kristina.andersson@vgregion.se
Tubic, Bojan Forskarstuderande bojan.tubic@gu.se
Björkman, Kristoffer Forskarstuderande kristoffer.bjorkman@gu.se
Sigurdsson, Vignir Forskarstuderande vignir.sigurdsson@vgregion.se
Thorell, Anna Forskarstuderande anna.thorell@vgregion.se
Sandin, Anders Forskarstuderande anders.p.sandin@vgregion.se
Langenskiöld, Cecilia Forskarstuderande cecilia.langenskiold@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 1 - 10 av 1646

2019

Parental reactions, distress, and sense of coherence after prenatal versus postnatal diagnosis of complex congenital heart disease
Ewa-Lena Bratt, Stina Järvholm, Britt-Marie Ekman-Joelsson, Antje Johannsmeyer, Sven-Åke Carlsson et al.
Cardiology in the Young, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of Multivariate Immune Reconstitution Patterns to Describe Immune Reconstitution after Allogeneic Stem Cell Transplantation in Children
Karin Mellgren, A. F. M. Nierop, Jonas Abrahamsson
Biology of Blood and Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

TANGO2 deficiency as a cause of neurodevelopmental delay with indirect effects on mitochondrial energy metabolism.
Elizabeth Jennions, Carola Oldfors Hedberg, Anna-Karin Berglund, Gittan Kollberg, Carl-Johan Törnhage et al.
Journal of inherited metabolic disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term effects of repeated botulinum neurotoxin A, bimanual training, and splinting in young children with cerebral palsy
Git Lidman, A. K. Nachemson, Marie Peny-Dahlstrand, Kate Himmelmann
Developmental Medicine and Child Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

There is more to individuals with dyskinetic cerebral palsy than meets the eye.
Kate Himmelmann
European journal of paediatric neurology : EJPN : official journal of the European Paediatric Neurology Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gluten Intake in Early Childhood and Risk of Celiac Disease in Childhood: A Nationwide Cohort Study.
Nicolai A Lund-Blix, Karl Mårild, German Tapia, Jill M Norris, Lars C Stene et al.
The American journal of gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

NFL is a marker of treatment response in children with SMA treated with nusinersen
Bob Olsson, L. Alberg, Nicholas C Cullen, Eva Michael, Lisa Wahlgren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micronutrient intake and biochemistry in adolescents adherent or nonadherent to supplements 5 years after Roux-en-Y gastric bypass surgery
Pia Henfridsson, Anna Laurenius, Ola Wallengren, Andrew J. Beamish, Jovanna Dahlgren et al.
Surgery for Obesity and Related Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Classification of arthrogryposis
J. G. Hall, Eva Kimber, K. Dieterich
American Journal of Medical Genetics, Part C: Seminars in Medical Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1646

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2014-10-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?