Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för pediatrik
Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh
416 85 Göteborg
Leveransadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg
Besöksadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg


Senaste publikationer

Intellectual functioning and behavior in Dravet syndrome: A systematic review
Josefine Soto Jansson, Tove Hallböök, Colin Reilly
Epilepsy & Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De novo variants in CAMTA1 cause a syndrome variably associated with spasticity, ataxia, and intellectual disability
I. G. M. Wijnen, H. E. Veenstra-Knol, F. Vansenne, E. H. Gerkes, T. de Koning et al.
European Journal of Human Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Levosimendan Versus Milrinone for Inotropic Support in Pediatric Cardiac Surgery: Results From a Randomized Trial.
Elin M. Thorlacius, Håkan Wåhlander, Tiina Ojala, Kaisa Ylänen, Juho Keski-Nisula et al.
Journal of cardiothoracic and vascular anesthesia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low risk of necrotising enterocolitis in enterally fed neonates with critical heart disease: An observational study
Kajsa Nordenström, Katarina Lannering, Mats Mellander, Anders Elfvin
Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal and child gluten intake and association with type 1 diabetes: The Norwegian Mother and Child Cohort Study
N. A. Lund-Blix, G. Tapia, Karl Mårild, A. L. Brantsaeter, P. R. Njølstad et al.
PLoS medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurable residual disease assessment by qPCR in peripheral blood is an informative tool for disease surveillance in childhood acute myeloid leukaemia
K. L. Juul-Dam, H. B. Ommen, C. G. Nyvold, C. Walter, H. Vålerhaugen et al.
British Journal of Haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity in people with epilepsy: A systematic review.
Emma C Johnson, J Helen Cross, Colin Reilly
Epilepsia, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The DISABKIDS generic and diabetes-specific modules are valid but not directly comparable between Denmark, Sweden, and Norway
J. Svensson, S. M. Sildorf, J. Bojstrup, S. Kreiner, T. Skrivarhaug et al.
Pediatric Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pre- and postnatal growth failure with microcephaly due to two novel heterozygous IGF1R mutations and response to growth hormone treatment
A. Gkourogianni, A. C. Andrade, B. A. Jonsson, E. Segerlund, A. Werner-Sperker et al.
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphine affects brain activity and volumes in preterms: An observational multi-center study
M. L. Tataranno, L. Gui, L. Hellstrom-Westas, M. Toet, F. Groenendaal et al.
Early Human Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Chaplin, John Psykolog john.chaplin@gu.se
Ljungberg, Lillemor It-tekniker lillemor.ljungberg@pediat.gu.se
Ekwall, Olov Professor/​överläkare olov.ekwall@gu.se
Saalman, Robert Universitetslektor, adjungerad robert.saalman@gu.se
Sjöbom, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.sjobom@gu.se
Swolin-Eide, Diana Universitetslektor, adjungerad diana.swolin-eide@vgregion.se
Himmelmann, Kate Universitetslektor, adjungerad kate.himmelmann@pediat.gu.se
Hellström, William Doktorand william.hellstrom@gu.se
Mellgren, Karin Professor, adjungerad karin.mellgren@pediat.gu.se
Abrahamsson, Jonas Professor, adjungerad jonas.abrahamsson@pediat.gu.se
Darin, Niklas Professor/​överläkare niklas.darin@gu.se
Elfvin, Anders Universitetslektor, adjungerad, läkare anders.elfvin@gu.se
Forsander, Gun Universitetslektor, adjungerad gun.forsander@pediat.gu.se
Rahmqvist, Ida Doktorand ida.rahmqvist@gu.se
Bosdotter Atterfelt, Fredrik Biomedicinsk analytiker fredrik.bosdotter.atterfelt@gu.se
Pujol Calderón, Fani Postdoktor fani.pujol.calderon@gu.se
Ibrahim, Raghda Forskare, biträdande raghda.ibrahim@gu.se
Kjellmer, Ingemar Professor emeritus ingemar.kjellmer@pediat.gu.se
Marky, Ildiko Professor emerita ildiko.marky@pediat.gu.se
Mellander, Lotta Professor emerita lotta.mellander@pediat.gu.se
Hjalmarson, Ola Professor emeritus ola.hjalmarson@pediat.gu.se
Lindblad, Bengt Oavlönad docent
Mellander, Mats Oavlönad docent mats.mellander@vgregion.se
Olsson Lindberg, Ingrid Oavlönad docent ingrid.b.olsson@vgregion.se
Alm, Bernt Oavlönad docent bernt.alm@medfak.gu.se
Lennartsson, Freda Forskare, FM M Sc i omvårdnad, Doktor freda.lennartsson@gu.se
Swerkersson, Svante Forskare svante.swerkersson@gu.se
Holmdahl, Gundela Oavlönad docent gundela.holmdahl@vgregion.se
Wekell, Per Forskare per.wekell@pediat.gu.se
Vu Minh Arnell, Magdalena Doktorand, Barnsjuksköterska och uroterapeut magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Malmquist, Marianne Forskarstuderande marianne.malmquist@gu.se
Karlsson, Lene Forskarstuderande lene.karlsson@gu.se
Sundberg, Frida Forskare frida.sundberg@pediat.gu.se
Holmgren, Anton Forskare anton.holmgren@regionhalland.se
Roswall, Josefine Forskare josefine.roswall@regionhalland.se
Thórarinsdóttir, Brynja Forskarstuderande brynja.thorarinsdottir@vgregion.se
Boustedt, Katarina Forskarstuderande katarina.boustedt@gu.se
Szakács, Attila Forskare attila.szakacs@lthalland.se
Khalid, Younis Forskare younis.khalid@gmail.com
Andersson, Marie Forskare marie.kristina.andersson@vgregion.se
Tubic, Bojan Forskare bojan.tubic@gu.se
Björkman, Kristoffer Forskarstuderande kristoffer.bjorkman@gu.se
Sigurdsson, Vignir Forskarstuderande vignir.sigurdsson@vgregion.se
Thorell, Anna Forskarstuderande anna.thorell@vgregion.se
Sandin, Anders Forskarstuderande anders.p.sandin@vgregion.se
Langenskiöld, Cecilia Forskarstuderande cecilia.langenskiold@vgregion.se
Magnusson, Amanda Forskarstuderande amanda.magnusson@vgregion.se
Schröder Håkansson, Anna Forskarstuderande anna.schroder_hakansson@vgregion.se
Bramsved, Rebecka Forskarstuderande rebecka.bramsved@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 1 - 10 av 1779

2020

Intellectual functioning and behavior in Dravet syndrome: A systematic review
Josefine Soto Jansson, Tove Hallböök, Colin Reilly
Epilepsy & Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De novo variants in CAMTA1 cause a syndrome variably associated with spasticity, ataxia, and intellectual disability
I. G. M. Wijnen, H. E. Veenstra-Knol, F. Vansenne, E. H. Gerkes, T. de Koning et al.
European Journal of Human Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Levosimendan Versus Milrinone for Inotropic Support in Pediatric Cardiac Surgery: Results From a Randomized Trial.
Elin M. Thorlacius, Håkan Wåhlander, Tiina Ojala, Kaisa Ylänen, Juho Keski-Nisula et al.
Journal of cardiothoracic and vascular anesthesia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low risk of necrotising enterocolitis in enterally fed neonates with critical heart disease: An observational study
Kajsa Nordenström, Katarina Lannering, Mats Mellander, Anders Elfvin
Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal and child gluten intake and association with type 1 diabetes: The Norwegian Mother and Child Cohort Study
N. A. Lund-Blix, G. Tapia, Karl Mårild, A. L. Brantsaeter, P. R. Njølstad et al.
PLoS medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurable residual disease assessment by qPCR in peripheral blood is an informative tool for disease surveillance in childhood acute myeloid leukaemia
K. L. Juul-Dam, H. B. Ommen, C. G. Nyvold, C. Walter, H. Vålerhaugen et al.
British Journal of Haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity in people with epilepsy: A systematic review.
Emma C Johnson, J Helen Cross, Colin Reilly
Epilepsia, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The DISABKIDS generic and diabetes-specific modules are valid but not directly comparable between Denmark, Sweden, and Norway
J. Svensson, S. M. Sildorf, J. Bojstrup, S. Kreiner, T. Skrivarhaug et al.
Pediatric Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pre- and postnatal growth failure with microcephaly due to two novel heterozygous IGF1R mutations and response to growth hormone treatment
A. Gkourogianni, A. C. Andrade, B. A. Jonsson, E. Segerlund, A. Werner-Sperker et al.
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphine affects brain activity and volumes in preterms: An observational multi-center study
M. L. Tataranno, L. Gui, L. Hellstrom-Westas, M. Toet, F. Groenendaal et al.
Early Human Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1779

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2014-10-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?