Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för pediatrik
Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh
416 85 Göteborg
Leveransadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg
Besöksadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg


Senaste publikationer

The effect of twin-to-twin delivery time intervals on neonatal outcome for second twins.
L Lindroos, Anders Elfvin, L Ladfors, U-B Wennerholm
BMC pregnancy and childbirth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parental education and family income affect birth weight, early longitudinal growth and body mass index development differently.
Rebecka Bramsved, Susann Regber, Daniel Novak, Kirsten Mehlig, Lauren Lissner et al.
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal baclofen in dyskinetic cerebral palsy: effects on function and activity.
Meta N Eek, Kristina Olsson, Karin Lindh, Berit Askljung, Magnus Påhlman et al.
Developmental medicine and child neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotype-genotype correlations in Leigh syndrome: new insights from a multicentre study of 96 patients.
Kalliopi Sofou, Irenaeus F M de Coo, Elsebet Ostergaard, Pirjo Isohanni, Karin Naess et al.
Journal of medical genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ocular findings in adult subjects with an inactivating mutation in GH releasing hormone receptor gene
A. C. N. Faro, V. M. Pereira-Gurgel, R. Salvatoric, V. C. Campos, G. B. Melo et al.
Growth Hormone & Igf Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methyl-cellulose powder for prevention and management of nasal symptoms
T. A. Popov, Nils Åberg, J. Emberlin, P. Josling, N. I. Ilyina et al.
Expert Review of Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ectopic expression of RAD52 and dn53BP1 improves homology-directed repair during CRISPR-Cas9 genome editing
B. S. Paulsen, P. K. Mandal, R. L. Frock, B. Boyraz, R. Yadav et al.
Nature Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealing with parents´existential issues in neonatal intensive care
Helena Wigert, Kristina Bry
Journal of Neonatal Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 107

Namn Titel Telefon E-post
Chaplin, John Psykolog john.chaplin@gu.se
Peacock, Ingela Datasamordnare ingela.peacock@gu.se
Ljungberg, Lillemor It-tekniker lillemor.ljungberg@pediat.gu.se
Ekwall, Olov Professor/​överläkare olov.ekwall@gu.se
Hogmalm, Anna Forskare anna.hogmalm@pediat.gu.se
Palmgren, Ingrid Laboratorieassistent ingrid.palmgren@surgery.gu.se
Uvebrant, Paul Professor/​överläkare paul.uvebrant@pediat.gu.se
Lannering, Birgitta Forskare birgitta.lannering@gu.se
Darin, Niklas Professor adjungerad niklas.darin@gu.se
Saalman, Robert Universitetslektor, adjungerad robert.saalman@gu.se
Forsander, Gun Universitetslektor, adjungerad gun.forsander@pediat.gu.se
Hellqvist, Tove Biomedicinsk analytiker tove.hellqvist@gu.se
Sjöbom, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.sjobom@gu.se
Dahlgren, Jovanna Professor/​överläkare jovanna.dahlgren@gu.se
Kjellmer, Ingemar Professor emeritus ingemar.kjellmer@pediat.gu.se
Marky, Ildiko Professor emerita ildiko.marky@pediat.gu.se
Mellander, Lotta Professor emerita lotta.mellander@pediat.gu.se
Hjalmarson, Ola Professor emeritus ola.hjalmarson@pediat.gu.se
Lindblad, Bengt Oavlönad docent bengt.lindblad@gu.se
Mellander, Mats Oavlönad docent mats.mellander@vgregion.se
Olsson Lindberg, Ingrid Oavlönad docent ingrid.b.olsson@vgregion.se
Alm, Bernt Oavlönad docent bernt.alm@medfak.gu.se
Lennartsson, Freda Forskarstuderande, FM M Sc i omvårdnad freda.lennartsson@gu.se
Swerkersson, Svante Forskarstuderande svante.swerkersson@gu.se
Abrahamsson, Jonas Oavlönad docent vobjab@gmail.com
Emanuelson, Ingrid Oavlönad docent ingrid.emanuelson@vgregion.se
Holmdahl, Gundela Oavlönad docent gundela.holmdahl@vgregion.se
Wekell, Per Forskarstuderande per.wekell@pediat.gu.se
Vu Minh Arnell, Magdalena Doktorand, Barnsjuksköterska och uroterapeut magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Malmquist, Marianne Forskarstuderande marianne.malmquist@gu.se
Olsson, Maria Forskarstuderande, Konsultsjuksköterska inom barncancervård Barncancercentrum i Västa Sverige. maria.olsson@gu.se
Eriksson, Susanne Forskare susanne.eriksson.2@gu.se
Karlsson, Lene Forskarstuderande lene.karlsson@gu.se
Sundberg, Frida Forskarstuderande frida.sundberg@pediat.gu.se
Holmgren, Anton Forskarstuderande anton.holmgren@gu.se
Roswall, Josefine Forskarstuderande josefine.andersson@gu.se
Thórarinsdóttir, Brynja Forskarstuderande brynja.thorarinsdottir@vgregion.se
Boustedt, Katarina Forskarstuderande katarina.boustedt@gu.se
Szakács, Attila Forskarstuderande attila.szakacs@lthalland.se
Khalid, Younis Forskare younis.khalid@gmail.com
Andersson, Marie Forskarstuderande marie.kristina.andersson@vgregion.se
Tubic, Bojan Forskarstuderande bojan.tubic@gu.se
Mellgren, Karin Oavlönad docent karin.mellgren@vgregion.se
Himmelmann, Kate Oavlönad docent kate.himmelmann@vgregion.se
Björkman, Kristoffer Forskarstuderande kristoffer.bjorkman@gu.se
Sigurdsson, Vignir Forskarstuderande vignir.sigurdsson@vgregion.se
Thorell, Anna Forskarstuderande anna.thorell@vgregion.se
Sandin, Anders Forskarstuderande anders.p.sandin@vgregion.se
Langenskiöld, Cecilia Forskarstuderande cecilia.langenskiold@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 107

Visar 1 - 10 av 1322

2018

The effect of twin-to-twin delivery time intervals on neonatal outcome for second twins.
L Lindroos, Anders Elfvin, L Ladfors, U-B Wennerholm
BMC pregnancy and childbirth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parental education and family income affect birth weight, early longitudinal growth and body mass index development differently.
Rebecka Bramsved, Susann Regber, Daniel Novak, Kirsten Mehlig, Lauren Lissner et al.
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal baclofen in dyskinetic cerebral palsy: effects on function and activity.
Meta N Eek, Kristina Olsson, Karin Lindh, Berit Askljung, Magnus Påhlman et al.
Developmental medicine and child neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotype-genotype correlations in Leigh syndrome: new insights from a multicentre study of 96 patients.
Kalliopi Sofou, Irenaeus F M de Coo, Elsebet Ostergaard, Pirjo Isohanni, Karin Naess et al.
Journal of medical genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

2017

Ocular findings in adult subjects with an inactivating mutation in GH releasing hormone receptor gene
A. C. N. Faro, V. M. Pereira-Gurgel, R. Salvatoric, V. C. Campos, G. B. Melo et al.
Growth Hormone & Igf Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methyl-cellulose powder for prevention and management of nasal symptoms
T. A. Popov, Nils Åberg, J. Emberlin, P. Josling, N. I. Ilyina et al.
Expert Review of Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ectopic expression of RAD52 and dn53BP1 improves homology-directed repair during CRISPR-Cas9 genome editing
B. S. Paulsen, P. K. Mandal, R. L. Frock, B. Boyraz, R. Yadav et al.
Nature Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealing with parents´existential issues in neonatal intensive care
Helena Wigert, Kristina Bry
Journal of Neonatal Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1322

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2014-10-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?