Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för pediatrik
Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh
416 85 Göteborg
Leveransadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg
Besöksadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg


Senaste publikationer

The effect of twin-to-twin delivery time intervals on neonatal outcome for second twins.
L Lindroos, Anders Elfvin, L Ladfors, U-B Wennerholm
BMC pregnancy and childbirth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parental education and family income affect birth weight, early longitudinal growth and body mass index development differently.
Rebecka Bramsved, Susann Regber, Daniel Novak, Kirsten Mehlig, Lauren Lissner et al.
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal baclofen in dyskinetic cerebral palsy: effects on function and activity.
Meta N Eek, Kristina Olsson, Karin Lindh, Berit Askljung, Magnus Påhlman et al.
Developmental medicine and child neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotype-genotype correlations in Leigh syndrome: new insights from a multicentre study of 96 patients.
Kalliopi Sofou, Irenaeus F M de Coo, Elsebet Ostergaard, Pirjo Isohanni, Karin Naess et al.
Journal of medical genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Methyl-cellulose powder for prevention and management of nasal symptoms
T. A. Popov, Nils Åberg, J. Emberlin, P. Josling, N. I. Ilyina et al.
Expert Review of Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ectopic expression of RAD52 and dn53BP1 improves homology-directed repair during CRISPR-Cas9 genome editing
B. S. Paulsen, P. K. Mandal, R. L. Frock, B. Boyraz, R. Yadav et al.
Nature Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealing with parents´existential issues in neonatal intensive care
Helena Wigert, Kristina Bry
Journal of Neonatal Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

When I do, I become someone: experiences of occupational performance in young adults with cerebral palsy.
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Kate Himmelmann, Marie Peny-Dahlstrand
Disability and rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 107

Namn Titel Telefon E-post
Jodal, Ulf Adjungerad professor 031-343 46 64 ulf.jodal@pediat.gu.se
Eriksson, Monika Biomedicinsk analytiker 031-786 1106 monika.eriksson@gu.se
Hellqvist, Tove Biomedicinsk analytiker tove.hellqvist@gu.se
Sjöbom, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.sjobom@gu.se
Peacock, Ingela Datasamordnare ingela.peacock@gu.se
Allvin, Kerstin Doktorand kerstin.allvin@vgregion.se
Andreasson, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.andreasson@vgregion.se
Björkander, Nina Doktorand nina.bjorkander@vgregion.se
Hicke-Roberts, Anna Doktorand anna.hicke-roberts@vgregion.se
Lindén, Magnus Doktorand magnus.linden@regionhalland.se
Valdimarsson, Sindri Doktorand sindri.valdimarsson@vgregion.se
Vu Minh Arnell, Magdalena Doktorand, Barnsjuksköterska och uroterapeut magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se
Gunnarsson, Petra Ekonom 031-786 4562 petra.gunnarsson@gu.se
Albin, Anna-Karin Forskare 042-406 10 00 anna.karin.albin@gu.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Ankarberg-Lindgren, Carina Forskare 031-343 4793 carina.ankarberg-lindgren@gu.se
Brandström, Per Forskare per.brandstrom@gu.se
Brautigäm, Matilda Forskare matilda.a.brautigam@vgregion.se
Dellenmark Blom, Michaela Forskare michaela.m.blom@vgregion.se
Eriksson, Susanne Forskare susanne.eriksson.2@gu.se
Gatzinsky, Vladimir Forskare 031-343 61 58 vladimir.gatzinsky@vgregion.se
Hallböök, Tove Forskare tove.hallbook@vgregion.se
Hogmalm, Anna Forskare anna.hogmalm@pediat.gu.se
Jarfelt, Marianne Forskare 031-342 5948 marianne.jarfelt@vgregion.se
Jönsson, Linus Forskare 031-343 61 19 linus.jonsson@pediat.gu.se
Karlsson, Ann-Katrine Forskare 031-343 4191 ann-katrine.karlsson@gu.se
Khalid, Younis Forskare younis.khalid@gmail.com
Lannering, Birgitta Forskare birgitta.lannering@gu.se
Sabel, Magnus Forskare, Överläkare i barnhematologi och barnonkologi 031-343 4522 magnus.sabel@vgregion.se
Sjöström, Sofia Forskare sofia.sjostrom@vgregion.se
Sofou, Kalliopi Forskare 031-343 6416 kalliopi.sofou@vgregion.se
Andersson, Marie Forskarstuderande marie.kristina.andersson@vgregion.se
Bartik, Zsuzsa Forskarstuderande 031-343 80 09 zsuzsa.bartik@pediat.gu.se
Björkman, Kristoffer Forskarstuderande kristoffer.bjorkman@gu.se
Boustedt, Katarina Forskarstuderande katarina.boustedt@gu.se
Bramsved, Rebecka Forskarstuderande rebecka.bramsved@vgregion.se
Brynjarsson, Hrólfur Forskarstuderande hrolfur.brynjarsson@vgregion.se
Böhmer, Jens Forskarstuderande jens.bohmer@gu.se
Gatzinsky, Cathrine Forskarstuderande 031-343 4656 cathrine.gatzinsky@vgregion.se
Holmgren, Anton Forskarstuderande anton.holmgren@gu.se
Karlsson, Lene Forskarstuderande lene.karlsson@gu.se
Langenskiöld, Cecilia Forskarstuderande cecilia.langenskiold@vgregion.se
Lennartsson, Freda Forskarstuderande, FM M Sc i omvårdnad freda.lennartsson@gu.se
Lingman Framme, Jenny Forskarstuderande jenny.lingman-framme@regionhalland.se
Magnusson, Amanda Forskarstuderande amanda.magnusson@vgregion.se
Malmquist, Marianne Forskarstuderande marianne.malmquist@gu.se
Malmquist, Marianne Forskarstuderande
Möllborg, Per Forskarstuderande, Specilialist i barn- och ungdomsmedicin. Subspecialist i barn- och ungdomsallergo... 010-4416482 mollborg.per@pediat.gu.se
Olsson, Maria Forskarstuderande, Konsultsjuksköterska inom barncancervård Barncancercentrum i Västa Sverige. maria.olsson@gu.se
Pettersson Borg, Helena Forskarstuderande 031-343 56 15 helena.pettersson.borg@gu.se

Visar 1 - 50 av 107

Visar 1 - 10 av 1322

2018

The effect of twin-to-twin delivery time intervals on neonatal outcome for second twins.
L Lindroos, Anders Elfvin, L Ladfors, U-B Wennerholm
BMC pregnancy and childbirth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parental education and family income affect birth weight, early longitudinal growth and body mass index development differently.
Rebecka Bramsved, Susann Regber, Daniel Novak, Kirsten Mehlig, Lauren Lissner et al.
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal baclofen in dyskinetic cerebral palsy: effects on function and activity.
Meta N Eek, Kristina Olsson, Karin Lindh, Berit Askljung, Magnus Påhlman et al.
Developmental medicine and child neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotype-genotype correlations in Leigh syndrome: new insights from a multicentre study of 96 patients.
Kalliopi Sofou, Irenaeus F M de Coo, Elsebet Ostergaard, Pirjo Isohanni, Karin Naess et al.
Journal of medical genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

2017

Methyl-cellulose powder for prevention and management of nasal symptoms
T. A. Popov, Nils Åberg, J. Emberlin, P. Josling, N. I. Ilyina et al.
Expert Review of Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ectopic expression of RAD52 and dn53BP1 improves homology-directed repair during CRISPR-Cas9 genome editing
B. S. Paulsen, P. K. Mandal, R. L. Frock, B. Boyraz, R. Yadav et al.
Nature Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealing with parents´existential issues in neonatal intensive care
Helena Wigert, Kristina Bry
Journal of Neonatal Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

When I do, I become someone: experiences of occupational performance in young adults with cerebral palsy.
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Kate Himmelmann, Marie Peny-Dahlstrand
Disability and rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1322

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2014-10-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?