Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för pediatrik
Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh
416 85 Göteborg
Leveransadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg
Besöksadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg


Senaste publikationer

Intellectual functioning and behavior in Dravet syndrome: A systematic review
Josefine Soto Jansson, Tove Hallböök, Colin Reilly
Epilepsy & Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De novo variants in CAMTA1 cause a syndrome variably associated with spasticity, ataxia, and intellectual disability
I. G. M. Wijnen, H. E. Veenstra-Knol, F. Vansenne, E. H. Gerkes, T. de Koning et al.
European Journal of Human Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Levosimendan Versus Milrinone for Inotropic Support in Pediatric Cardiac Surgery: Results From a Randomized Trial.
Elin M. Thorlacius, Håkan Wåhlander, Tiina Ojala, Kaisa Ylänen, Juho Keski-Nisula et al.
Journal of cardiothoracic and vascular anesthesia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low risk of necrotising enterocolitis in enterally fed neonates with critical heart disease: An observational study
Kajsa Nordenström, Katarina Lannering, Mats Mellander, Anders Elfvin
Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal and child gluten intake and association with type 1 diabetes: The Norwegian Mother and Child Cohort Study
N. A. Lund-Blix, G. Tapia, Karl Mårild, A. L. Brantsaeter, P. R. Njølstad et al.
PLoS medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurable residual disease assessment by qPCR in peripheral blood is an informative tool for disease surveillance in childhood acute myeloid leukaemia
K. L. Juul-Dam, H. B. Ommen, C. G. Nyvold, C. Walter, H. Vålerhaugen et al.
British Journal of Haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity in people with epilepsy: A systematic review.
Emma C Johnson, J Helen Cross, Colin Reilly
Epilepsia, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The DISABKIDS generic and diabetes-specific modules are valid but not directly comparable between Denmark, Sweden, and Norway
J. Svensson, S. M. Sildorf, J. Bojstrup, S. Kreiner, T. Skrivarhaug et al.
Pediatric Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pre- and postnatal growth failure with microcephaly due to two novel heterozygous IGF1R mutations and response to growth hormone treatment
A. Gkourogianni, A. C. Andrade, B. A. Jonsson, E. Segerlund, A. Werner-Sperker et al.
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphine affects brain activity and volumes in preterms: An observational multi-center study
M. L. Tataranno, L. Gui, L. Hellstrom-Westas, M. Toet, F. Groenendaal et al.
Early Human Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Goksör, Emma emma.goksor@vgregion.se
Bosdotter Atterfelt, Fredrik Biomedicinsk analytiker fredrik.bosdotter.atterfelt@gu.se
Eriksson, Monika Biomedicinsk analytiker 031-786 1106 monika.eriksson@gu.se
Sjöbom, Ulrika Biomedicinsk analytiker ulrika.sjobom@gu.se
Allvin, Kerstin Doktorand kerstin.allvin@vgregion.se
Andreasson, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.andreasson@vgregion.se
Björk, Anna Doktorand
Björkander, Nina Doktorand nina.bjorkander@vgregion.se
Fast, Karin Doktorand karin.fast@gu.se
Hellström, William Doktorand william.hellstrom@gu.se
Hicke-Roberts, Anna Doktorand anna.hicke-roberts@vgregion.se
Lindén, Magnus Doktorand magnus.linden@regionhalland.se
Rahmqvist, Ida Doktorand ida.rahmqvist@gu.se
Valdimarsson, Sindri Doktorand sindri.valdimarsson@vgregion.se
Vu Minh Arnell, Magdalena Doktorand, Barnsjuksköterska och uroterapeut magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se
Gunnarsson, Petra Ekonom 031-786 4562 petra.gunnarsson@gu.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Andersson, Marie Forskare marie.kristina.andersson@vgregion.se
Ankarberg-Lindgren, Carina Forskare 031-343 4793 carina.ankarberg-lindgren@gu.se
Bartik, Zsuzsa Forskare 031-343 80 09 zsuzsa.bartik@vgregion.se
Brandström, Per Forskare per.brandstrom@gu.se
Bräutigam, Matilda Forskare matilda.a.brautigam@vgregion.se
Dalin, Martin Forskare martin.dalin@gu.se
Dellenmark Blom, Michaela Forskare michaela.m.blom@vgregion.se
Gatzinsky, Vladimir Forskare 031-343 61 58 vladimir.gatzinsky@vgregion.se
Gronowitz, Eva Forskare, Doktor eva.gronowitz@gu.se
Hallböök, Tove Forskare, Docent 031-343 6825 tove.hallbook@vgregion.se
Holmgren, Anton Forskare anton.holmgren@regionhalland.se
Jarfelt, Marianne Forskare 031-342 5948 marianne.jarfelt@vgregion.se
Jönsson, Linus Forskare 031-343 61 19 linus.jonsson@pediat.gu.se
Karlsson, Ann-Katrine Forskare 031-343 4191 ann-katrine.karlsson@vgregion.se
Khalid, Younis Forskare younis.khalid@gmail.com
Kjellberg, Emma Forskare emma.kjellberg@gu.se
Kjellberg, Sanna Forskare sanna.kjellberg@gu.se
Kvarnström, Niclas Forskare niclas.kvarnstrom@vgregion.se
Lennartsson, Freda Forskare, FM M Sc i omvårdnad, Doktor freda.lennartsson@gu.se
Lidén, Hans Forskare, Doktor
Lindblad, Anders Forskare anders.lindblad@vgregion.se
Möllborg, Per Forskare, Specilialist i barn- och ungdomsmedicin. Subspecialist i barn- och ungdomsallergologi 010-441 6482 mollborg.per@pediat.gu.se
Reilly, Colin Forskare colin.reilly@vgregion.se
Roswall, Josefine Forskare josefine.roswall@regionhalland.se
Sabel, Magnus Forskare, Överläkare i barnhematologi och barnonkologi 031-343 4522 magnus.sabel@gu.se
Sjöström, Sofia Forskare sofia.sjostrom@vgregion.se
Sofou, Kalliopi Forskare 031-343 6416 kalliopi.sofou@vgregion.se
Sundberg, Frida Forskare frida.sundberg@pediat.gu.se
Swerkersson, Svante Forskare svante.swerkersson@gu.se
Synnergren, Mats Forskare 031-343 6680 mats.synnergren@vgregion.se
Szakács, Attila Forskare attila.szakacs@lthalland.se
Sävman, Karin Forskare karin.savman@pediat.gu.se
Tubic, Bojan Forskare bojan.tubic@gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 1 - 10 av 1779

2020

Intellectual functioning and behavior in Dravet syndrome: A systematic review
Josefine Soto Jansson, Tove Hallböök, Colin Reilly
Epilepsy & Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De novo variants in CAMTA1 cause a syndrome variably associated with spasticity, ataxia, and intellectual disability
I. G. M. Wijnen, H. E. Veenstra-Knol, F. Vansenne, E. H. Gerkes, T. de Koning et al.
European Journal of Human Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Levosimendan Versus Milrinone for Inotropic Support in Pediatric Cardiac Surgery: Results From a Randomized Trial.
Elin M. Thorlacius, Håkan Wåhlander, Tiina Ojala, Kaisa Ylänen, Juho Keski-Nisula et al.
Journal of cardiothoracic and vascular anesthesia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low risk of necrotising enterocolitis in enterally fed neonates with critical heart disease: An observational study
Kajsa Nordenström, Katarina Lannering, Mats Mellander, Anders Elfvin
Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal and child gluten intake and association with type 1 diabetes: The Norwegian Mother and Child Cohort Study
N. A. Lund-Blix, G. Tapia, Karl Mårild, A. L. Brantsaeter, P. R. Njølstad et al.
PLoS medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurable residual disease assessment by qPCR in peripheral blood is an informative tool for disease surveillance in childhood acute myeloid leukaemia
K. L. Juul-Dam, H. B. Ommen, C. G. Nyvold, C. Walter, H. Vålerhaugen et al.
British Journal of Haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity in people with epilepsy: A systematic review.
Emma C Johnson, J Helen Cross, Colin Reilly
Epilepsia, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The DISABKIDS generic and diabetes-specific modules are valid but not directly comparable between Denmark, Sweden, and Norway
J. Svensson, S. M. Sildorf, J. Bojstrup, S. Kreiner, T. Skrivarhaug et al.
Pediatric Diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pre- and postnatal growth failure with microcephaly due to two novel heterozygous IGF1R mutations and response to growth hormone treatment
A. Gkourogianni, A. C. Andrade, B. A. Jonsson, E. Segerlund, A. Werner-Sperker et al.
Acta Paediatrica, International Journal of Paediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphine affects brain activity and volumes in preterms: An observational multi-center study
M. L. Tataranno, L. Gui, L. Hellstrom-Westas, M. Toet, F. Groenendaal et al.
Early Human Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1779

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2014-10-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?