Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för pediatrik
Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh
416 85 Göteborg
Leveransadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg
Besöksadress: Drottning Silvias Barn O ungdomsjukh, 416 85 Göteborg


Senaste publikationer

Translating glycated hemoglobin A1c into time spent in glucose target range: A multicenter study.
Jonathan Petersson, Karin Åkesson, Frida Sundberg, Stefan Särnblad
Pediatric diabetes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fifteen-minute consultation: Recognising primary immune deficiencies in children
Per Wekell, Olof Hertting, Daniel Holmgren, Anders Fasth
Archives of Disease in Childhood: Education and Practice Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immunogenic neoantigens derived from gene fusions stimulate T cell responses
W. Yang, K. W. Lee, R. M. Srivastava, F. S. Kuo, C. Krishna et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Psychiatric symptoms in men with hypospadias - preliminary results of a cross-sectional cohort study
L. Ortqvist, H. Engberg, A. Strandqvist, A. Nordenstrom, Gundela Holmdahl et al.
Acta Paediatrica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Consuming milk cereal drinks at one year of age was associated with a twofold risk of being overweight at the age of five.
Gerd Almqvist-Tangen, Stefan Bergman, Jovanna Dahlgren, Annelie Lindholm, Josefine Roswall et al.
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Jonas Professor, adjungerad jonas.abrahamsson@pediat.gu.se
Abrahamsson, Jonas Oavlönad docent vobjab@gmail.com
Abrahamsson, Kate Professor/​överläkare 031-342 1000 kate.abrahamsson@gu.se
Allvin, Kerstin Doktorand kerstin.allvin@vgregion.se
Alm, Bernt Oavlönad docent bernt.alm@medfak.gu.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Andersson, Marie Forskare marie.kristina.andersson@vgregion.se
Andreasson, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.andreasson@vgregion.se
Ankarberg-Lindgren, Carina Forskare 031-343 4793 carina.ankarberg-lindgren@gu.se
Bartik, Zsuzsa Forskarstuderande 031-343 80 09 zsuzsa.bartik@pediat.gu.se
Björk, Anna Doktorand
Björkander, Nina Doktorand nina.bjorkander@vgregion.se
Björkman, Kristoffer Forskarstuderande kristoffer.bjorkman@gu.se
Boustedt, Katarina Forskarstuderande katarina.boustedt@gu.se
Bramsved, Rebecka Forskarstuderande rebecka.bramsved@vgregion.se
Brandström, Per Forskare per.brandstrom@gu.se
Brautigäm, Matilda Forskare matilda.a.brautigam@vgregion.se
Bry, Kristina Professor/​överläkare, Professor i Pediatrik särskilt neonatologi 031-343 4630 kristina.bry@pediat.gu.se
Brynjarsson, Hrólfur Forskarstuderande hrolfur.brynjarsson@vgregion.se
Böhmer, Jens Forskarstuderande jens.bohmer@gu.se
Chaplin, John Psykolog john.chaplin@gu.se
Dahlgren, Jovanna Professor/​överläkare 031-786 6737 jovanna.dahlgren@gu.se
Darin, Niklas Professor/​överläkare niklas.darin@gu.se
Dellenmark Blom, Michaela Forskare michaela.m.blom@vgregion.se
Ekwall, Olov Professor/​överläkare olov.ekwall@gu.se
Elfvin, Anders Universitetslektor, adjungerad anders.elfvin@gu.se
Elfvin, Anders Läkare anders.elfvin@vgregion.se
Eriksson, Monika Biomedicinsk analytiker 031-786 1106 monika.eriksson@gu.se
Fast, Karin Doktorand karin.fast@gu.se
Fasth, Anders Seniorforskare 031-343 5220 anders.fasth@pediat.gu.se
Gatzinsky, Cathrine Forskarstuderande 031-343 4656 cathrine.gatzinsky@vgregion.se
Gatzinsky, Vladimir Forskare 031-343 61 58 vladimir.gatzinsky@vgregion.se
Goksör, Emma emma.goksor@vgregion.se
Gunnarsson, Petra Ekonom 031-786 4562 petra.gunnarsson@gu.se
Göthberg, Gunnar Oavlönad docent 031-343 46 60
Hallböök, Tove Forskare tove.hallbook@vgregion.se
Hansson, Sverker Oavlönad docent 031-343 4611 sverker.hansson@pediat.gu.se
Hellman, Paula Projektassistent, adm 031-343 4793 paula.hellman@gu.se
Hellqvist, Tove Biomedicinsk analytiker tove.hellqvist@gu.se
Hellström, William Doktorand william.hellstrom@gu.se
Hesselmar, Bill Oavlönad docent 031-342 1000 bill.hesselmar@vgregion.se
Hicke-Roberts, Anna Doktorand anna.hicke-roberts@vgregion.se
Himmelmann, Kate Universitetslektor, adjungerad kate.himmelmann@pediat.gu.se
Hjalmarson, Ola Professor emeritus ola.hjalmarson@pediat.gu.se
Holmdahl, Gundela Oavlönad docent gundela.holmdahl@vgregion.se
Holmgren, Anton Forskarstuderande anton.holmgren@gu.se
Holmgren, Daniel Oavlönad docent 031-342 1000 daniel.holmgren@gu.se
Jarfelt, Marianne Forskare 031-342 5948 marianne.jarfelt@vgregion.se
Jodal, Ulf Adjungerad professor 031-343 46 64 ulf.jodal@pediat.gu.se
Jönsson, Linus Forskare 031-343 61 19 linus.jonsson@pediat.gu.se

Visar 1 - 50 av 114

Visar 51 - 60 av 1595

2019

GH dose reduction maintains normal prepubertal height velocity after initial catch up growth in short children.
Ralph Decker, Kerstin Albertsson-Wikland, Berit Kriström, Maria Halldin, Jan Gustafsson et al.
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

When I do, I become someone: experiences of occupational performance in young adults with cerebral palsy
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Kate Himmelmann, Marie Peny-Dahlstrand
Disability and rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Body mass index classification misses to identify children with an elevated waist-to-height ratio at 5 years of age.
Annelie Lindholm, Josefine Roswall, Bernt Alm, Gerd Almqvist-Tangen, Ann Bremander et al.
Pediatric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A mini-review and implementation model for using ataluren to treat nonsense mutation Duchenne muscular dystrophy
E. Landfeldt, T. Sejersen, Mar Tulinius
Acta Paediatrica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic predisposition to PEG-asparaginase hypersensitivity in children treated according to NOPHO ALL2008.
Sofie G Højfeldt, Benjamin O Wolthers, Morten Tulstrup, Jonas Abrahamsson, Ramneek Gupta et al.
British journal of haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Survey of 23 Nordic university hospitals showed that 77% lacked written procedures for measuring and interpreting blood pressure in infants
P. A. Granlund, J. S. Odegaard, H. O. Skjerven, K. C. L. Carlsen, K. Hanseus et al.
Acta Paediatrica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

På Flanderns fält lyser vallmon röd
Göran Wennergren
Barnläkaren, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

En historisk inblick i svensk pediatrisk forskning
Göran Wennergren
Barnläkaren, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Accurate and Sensitive Analysis of Minimal Residual Disease in Acute Myeloid Leukemia Using Deep Sequencing of Single Nucleotide Variations.
Erik Malmberg, Anna Rehammar, Mariana Buongermino Pereira, Jonas Abrahamsson, Tore Samuelsson et al.
The Journal of molecular diagnostics : JMD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1595

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2014-10-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?